سالن آرایشYour Ad Here Your Ad Here Your Ad Here Your Ad Here Your Ad Here
لباس عروس
دسته های عروس وب
میکاپ آرتیست
 • داستان اموزنده زن و شوهر داستان ماهیگیر فقیر داستان سفید برفی و کوتوله داستان های کوتاه : مثبت درمانی داستان های کوتاه : مرد نابینا داستان های کوتاه : استخدام پنج آدمخوار داستان کوتاه : همسر ناشنوا داستان کوتاه : کمک در زیر باران داستان های کوتاه : سه زن انگلیسی ، فرانسوی و لر داستان های کوتاه : قضاوت زودهنگام داستان های کوتاه :گل صداقت و راستگویی داستان : زشت ترین دختر کلاس داستان پادشاه و وزیر باهوش داستان های کوتاه :اشتباه ملا نصرالدین داستان های کوتاه :پیکنیک لاک پشت ها داستانهای کوتاه :سخنرانی راننده انیشتین داستانهای کوتاه :مانعى در مسیر داستان های کوتاه :اشتباه فرشتگان داستان های کوتاه :بخشش گردو داستان های کوتاه : تو یک راهب نیستی داستان های کوتاه : مدیریت بحران داستاهای کوتاه: انعام برای خدمتکار داستان کوتاه ماجرای دهکده ی میمون !! داستان کوتاه مرغابی یا عقاب؟ داستان :چگونه بهترین ها برای تو باشد؟ داستان :خودت پل خودت را بساز! الماس ها کجایند نام بازی های سنتی ایرانی برخی از ضرب المثل های ایرانی و خارجی جعبه طلایی

  سنت های باستانی سبزواریها در چهارشنبه سوری

  نیازمندیها

  1000niaz.com

  تبلیغات اینترنتی

  ابزار وبلاگ

  سالن زیبایی

  برای مشاهده تصاویر گالری عکس ها در اندازه های واقعی بر روی تصاویر کلیک کنید

  ( boxfun شرح مطلب (سایت باکس فون

   

  غم بارا شادی بیا، محنت بارا روزیبیا

  به بهانه فرا رسیدن آخرین چهارشنبه سال ۸۸ به سراغ کارشناسان و مردم سبزوار رفتیم تا با آداب و رسوم این شب شاد و خاطره انگیز بیشتر آشنا شویم.

  محمدعبدا… زاده ثانی کارشناس باستان شناسی سبزوار درباره تاریخچه و نحوه برگزاری مراسم چهارشنبه سوری این گونه گفت: در تقویم ایرانی هر روز از ماه دارای نام خاصی بود که پس از ورود اسلام روزهای ماه به ۴ هفته تقسیم شد. در ایران باستان شبی نزدیک به شب تحویل سال را جشن می گرفتند و از آن به سور آخر یاد می کردند. بعد از اسلام این شب مصادف با سه شنبه شب آخر سال شد و از این پس سور آخر سال به چهارشنبه سوری تغییر نام داد.

  در شب چهارشنبه سوری در نقاط مختلف شهرستان سبزوار مراسم مختلفی برگزار می شد. بعضی معتقد بودند که در این شب و روز روح درگذشتگان آزاد است و آن ها به سراغ خانه های دنیوی خود می آیند، به همین دلیل مردم غذایی به نام «علفه» می پختند و همراه با کاسه آبی در پشت بام خانه ها قرار می دادند تا روح مردگان از آن استفاده کنند و یا نان را به صورت «قلفی» می پختند و به روغن زرد آغشته می کردند و از سمت بالا به پایین روستا بین همه مردم توزیع می کردند و مردم هم فاتحه ای برای شادی ارواح درگذشتگان می خواندند.

  بعضی نان روغن زردی را بالای پشت بام می انداختند که روح مرده تغذیه کند چون معتقد بودند که مردگان روزی می خورند.

  در بیشتر مناطق سبزوار در این شب نوعی آش مخصوص تهیه می شود که به آش «جوش بره» معروف است.

  از دیگر مراسمی که در گذشته در این شب اجرا می شد «شال اندازی» است و هنوز هم عده ای مدعی هستند این مراسم در روستایشان اجرا می شود.

  در مراسم شال اندازی فردی آشنا یا غریبه روی بام خانه می رود و شال خود را از دریچه «هورنو» (نورگیر خانه، دریچه خانه هایی که سقف آن گنبدی شکل بود) به کرسی  خانه می انداخت. اگر صاحب خانه صاحب شال را نمی شناخت آن قدر شال را می کشید که مرد شال را رها کند و اگر زورشان نمی رسید برای او تنقلات (برگه زردآلو، هلو و…) می بستند.

  حتی رسم بود که عروس هم به خانه پدر شوهر می رفت و شال می انداخت و مثلا می گفت باید یک قالی بدهی یا گوسفند بدهی و پدر شوهر می گفت قبول است و به این ترتیب عروس شال خود را بالا می کشید، در شال اندازی مردها برای این که شناخته نشوند، صورت خود را می پوشاندند.

  کوزه شکستن از دیگر رسم های قدیمی شب چهارشنبه سوری در سبزوار بوده و هست. به این ترتیب که در این شب، برای پشت سر گذاشتن آخر سال کوزه های قدیمی را که آب داشت بالای پشت بام می بردند و بر زمین می زدند و می شکستند تا به این ترتیب سال کهنه را پشت سر بگذارند و این نمادی از نوآوری و تحول در طبیعت است. گروهی هم در این شب آتش روشن می کردند و از روی آتش می پریدند و می گفتند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». بعضی ها هم می پریدند و می گفتند: «سال نو بیاید- خوب بیاید- قوم و خویشان سالم باشند».

  بعضی ها هم «گویی از هیزم» را پرتاب می کردند و یا همان گوی را از روی بلندی به زمین روان می کردند و می گفتند« غم بارا شادی بیا، محنت بارا روزی بیا».

  ملاقه زنی هم به اعتقاد عده ای از مردم در گذشته در شهر و روستاهای سبزوار به عنوان یکی از رسوم این شب اجرا می شد. به این ترتیب که کوچک ترها به صورت گروهی کاسه به دست می گرفتند و با کوبیدن ملاقه به آن، به خانه همسایه ها می رفتند و از آنان طلب عیدی می کردند. با باز شدن در خانه ها بعضی به آن ها از آجیل و تنقلاتی که برای شب عید مهیا کرده بودند می دادند و برخی با ریختن کاسه ای آب از بچه ها پذیرایی می کردند.

  عبدالحسین کارگری پژوهشگر در حوزه نمایش های آیینی سبزوار هم درباره دیگر آدابی که در گذشته های دور در این شب اجرا می شد، گفت: از جمله آیین های دیرینه سبزوار در چهارشنبه سوری آیین همراه با «بازی با ماسک» و رقص هایی خاص بود. این در حالی است که بازی با ماسک در جهان سابقه ای حدود ۵۰ تا ۶۰ ساله دارد.

  وی اضافه کرد: در آیین قبل از زردشت مردم سبزوار ماسک هفت پیکر را می ساختند و از هر یک از آن ها به عنوان خدای ناهید، خدای باروری و زایش، اهریمن و اهورا و غیره یاد می کردند و طی این بازی روح های پلید را از خود دور و نماد اصلی را پیروز می کردند.

   


   جورچین و پازل های بازیگران سینما را رایگان بازی کنید

  ورود

  *****************************************************

  نیازمندیهای همشهری سایتی برای کسب و کار

  1000niaz.com

  ***************************************************** • Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  جديد ترين مطالب سايت
  مطالب تصادفي
  مطالب اين بخش