سالن آرایشYour Ad Here Your Ad Here Your Ad Here Your Ad Here Your Ad Here
لباس عروس
دسته های عروس وب
میکاپ آرتیست
 • داستان اموزنده زن و شوهر داستان ماهیگیر فقیر داستان سفید برفی و کوتوله داستان های کوتاه : مثبت درمانی داستان های کوتاه : مرد نابینا داستان های کوتاه : استخدام پنج آدمخوار داستان کوتاه : همسر ناشنوا داستان کوتاه : کمک در زیر باران داستان های کوتاه : سه زن انگلیسی ، فرانسوی و لر داستان های کوتاه : قضاوت زودهنگام داستان های کوتاه :گل صداقت و راستگویی داستان : زشت ترین دختر کلاس داستان پادشاه و وزیر باهوش داستان های کوتاه :اشتباه ملا نصرالدین داستان های کوتاه :پیکنیک لاک پشت ها داستانهای کوتاه :سخنرانی راننده انیشتین داستانهای کوتاه :مانعى در مسیر داستان های کوتاه :اشتباه فرشتگان داستان های کوتاه :بخشش گردو داستان های کوتاه : تو یک راهب نیستی داستان های کوتاه : مدیریت بحران داستاهای کوتاه: انعام برای خدمتکار داستان کوتاه ماجرای دهکده ی میمون !! داستان کوتاه مرغابی یا عقاب؟ داستان :چگونه بهترین ها برای تو باشد؟ داستان :خودت پل خودت را بساز! الماس ها کجایند نام بازی های سنتی ایرانی برخی از ضرب المثل های ایرانی و خارجی جعبه طلایی

  عاشیق‌ها

  نیازمندیها

  1000niaz.com

  تبلیغات اینترنتی

  ابزار وبلاگ

  سالن زیبایی

  برای مشاهده تصاویر گالری عکس ها در اندازه های واقعی بر روی تصاویر کلیک کنید

  ( boxfun شرح مطلب (سایت باکس فون

  بخشی‌ها روایتگران فرهنگ شفاهی این منطقه از ایران هستند و از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. بخشی‌ها معمولا به بداهه‌نوازی و بداهه‌گویی معروف بوده‌اند و توانایی نوازندگی و خوانندگی در مدت زمان طولانی را دارند. از قدیم بخشی‌ها معمولا در مجلس‌های عروسی و شادی‌ها به هنرمندی می‌پرداختند و اجرای برنامه در مراسم سوگواری مرسوم نبوده‌است.

  در روایت عامیانه لقب بخشی این‌گونه تعریف می‌شود: بخشی کسی است که خداوند به او موهبت و مقامی ویژه بخشیده‌است. بنابراین یک بخشی افزون بر اینکه لازم است در نوازندگی چیره‌دست، در خوانندگی خوش‌صدا و در داستانگویی و شعرخوانی مسلط باشد، باید از نظر آگاهی و عرفان به مرحله‌ای برسد که شایسته عنوان بخشی شود.

  از دیدگاه هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی ایران، در موسیقی شمال خراسان بخشی‌ها بر چند نوع‌اند که بخشی‌های مذهبی یکی از انواع آنهاست. بخشی حاج قربان سلیمانی بر این اعتقاد بود که یک بخشی نباید به کسی یا چیزی محتاج باشد و باید به تنهایی از عهده تمام مراحل خلق یک اثر برآید[۱].

  از سرشناس‌ترین بخشی‌های شمال خراسان می‌توان از حاج قربان سلیمانی، عباسقلی رنجبر، علیرضا سلیمانی، حسین یگانه، رمضان سلمانی بردری و آی‌محمد یوسفی نام برد. از میان بخشی‌های ترکمن نیز ارازمراد آرخی، خلیفه نظرلی محجوبی و اُلیاقلی یگانه قابل ذکرند.

  دییشمه

  نوعی مبارزه و مسابقه میان دو عاشیق از طریق آواز و موسیقی است.[۳] در گذشته رسم بر این بوده است که در پایان این مبارزه عاشیق مغلوب، سازش را به رقیبش می‌بخشید.

  دییشمه یا مناظره گونه ای از شعر و موسیقی عاشیق هاست .یه جور دوئل شعر و موسیقی بین دو یا چند عاشیق.در قدیم طی مراسم جالبی عاشیق ها با هم مسابقه میدادن و ساعتهای طولانی رو به دییشمه می گذروندن و برنده شدن در این مسابقات برای اعتبارشون بسیار مهم بوده.عاشیق بازنده سازشو به عاشیق برنده میداده.

  این مراسم اونقدر مهم بوده که هنوز دییشمه های عاشیق های چند صد سال پیش مثل “خسته قاسم” و “لزگی احمد” نقل محافل ادبیات و موسیقی آذری زبانه. داستان رقابت خسته‌قاسم و لزگی‌احمد در میان عاشیق‌های ایران معروف است.

  به این نوع مبارزه در برخی نواحی ایران همچون ساوه و همدان، آچوب باغلَمه (açub bağleme) گفته می‌شود.

  ساز عاشیقی
  ساز عاشیقی با نام های قوپوز، چگور و ساز شناخته می‌شود؛ گر چه در برخی نواحی ایران برخی از عاشیق ها سازهایی غیر از چگور می‌نوازند؛ به عنوان مثال (در همدان) خان‌میرزا، مرحوم عاشیق صحبت و مرحوم عاشیق اکبر غفوری تار می‌نواختند و مرحوم عاشیق سلمان نغمات ترکی را با تار و ویولن می‌نواخت و می‌خواند.

  داستان‌های عاشیق‌ها

  چندین داستان به‌صورت نظم (قوشما) و نثر (سوز) توسط عاشیق‌ها آفریده‌شده و به‌صورت شفاهی به نسل‌های بعدی منتقل شده‌است.

  مشهورترین داستان‌های عاشیق‌ها:
  کوراوغلو
  اصلی و کرم
  طاهیر میرزا
  امیر ارسلان
  عاشیق غریب
  عاشیق‌های معروف ایران و آذربایجان
  حسن اسکندری
  یوسف اوهانس
  عرب پرنلو (زنجان)
  ایمران حیدری
  محبوب خلیلی
  دهقان (ارومیه)
  زلفیه (آذربایجان)
  عدالت (آذربایجان)
  محمد فرزانگان (میانه)
  رسول قربانی
  گؤنش (روستای انجیلاوند ساوه)
  حیدر محمودی (همدان)
  مسیح الله (قم)
  عباس ملایری (ملایر)
  چنگیز مهدی‌پور
  علی عسگر ونیارلی(تبریز)

  منابع
  ↑ محمدرضا درویشی، دایرةالمعارف سازهای ایرانی، صفحهٔ ‍۲۳۰، مؤسسهٔ فرهنگی هنری ماهور، تهران، ۱۳۸۰
  ↑ خبرگزاری آفتاب. محمدرضا درویشی: زبان عاشیق‌ها برای مردم بیگانه شده‌است.
  ↑ نمایش و موسیقی در ایران، تحقیق و تألیف جهانگیر نصری اشرفی، تهران: انتشارات اَروَن،
  http://pyragy.blogfa.com/post-2438.aspx
  منبع:www.baharlu.mihanblog.com


   جورچین و پازل های بازیگران سینما را رایگان بازی کنید

  ورود

  *****************************************************

  نیازمندیهای همشهری سایتی برای کسب و کار

  1000niaz.com

  ***************************************************** • Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  Your Ad Here
  جديد ترين مطالب سايت
  مطالب تصادفي
  مطالب اين بخش